Аутори: Никола Стојилковић, Лазар Граховац, Маријана Ћурчић
Аутори су наставници и сарадници Катедре за токсикологију „Акадмик Данило Солдатовић“ Фармацеутског факултета Универзитета у Београду
Зашто је важно да информисана мама спозна шта су успоривачи горења?
Успоривачи горења су хемикалије које смањују могућност паљења предмета и ширења ватре, односно пожара. У свакодневном животу смо окружени материјалима од којих се израђују одећа, кућна галантерија, намештај, електронски и електрични уређаји, кућни апарати, чији саставни делови могу бити веома запаљиви те је човек синтетисао успориваче горења у најбољој намери да заштити нпр. да угрејани процесор рачунара доведе до паљења уређаја. Успоривачи горења могу бити такође саставни део тепиха, драперија, намештаја, унутрашњости аутомобила и пластике (посебно важно, пластике којом су обложени уређаји који се греју лаптоп, монитори…). Могу се наћи и у превозним средствима, у полиуретанским (ПУР) пенама којима су испуњавања седишта аутомобила, аутобуса, возова. Међутим, отпуштањем успоривача горења из материјала у околину услед хабања, излагања топлоти и слично, они могу доспети у животну средину и организам човека.
Уочивши штетне ефекте успоривача горења на здравље људи и животну средину, регулаторна тела су се постарала да њихова производња и употреба буду забрањене или ограничене, тако да је изложеност људи помоћу законских оквира сведена на безбедан ниво. Међутим њихово претходно коришћење резултирало је остацима у животној средини или садржај у наведеним производима старијег датума те су информације о томе где се налазе важне.
Могући путеви изложености мајке и бебе
Најчешћи путеви уноса успоривача горења су инхалациони, орални и дермални. Због липофилности успоривача горења, лаког проласка кроз плаценту али и преласка у млеко бебе могу бити изложене. Одојчади и деца су у већој мери изложени него старија деца, због навика попут пузања, стављања предмета у уста (посебно играчака), боравка на поду и сл.
Важан извор изложености трудница успоривачима горења је храна. Ова једињења су детектована у храни која садржи масти попут рибе, пилетине, говедине, свињетине али нас као потрошаче, штите законски акти о безбедности хране. Наиме, у промет се може ставити храна само уколико се у њој ова једињења налазе испод лимита дозвољених правним актима.
Штетни ефекти на бебу и мајку
Штетни ефекти које најчешће изазивају успоривачи горења су дијабетес, неуролошки поремећаји, као и поремећаји у развоју, понашању, ефекти на репородуктивно здравље и поремећај у функцији штитне жлезде.
Могућности и мере превенције
Информисана мама може да освести присуство успоривача горења у свом окружењу и да предузме активности којима ће допринети смањењу изложености бебе и себе. Препоручује се коришћење беби одеће и играчака израђених од природних материјала, прање прашине са играчака водом, усисавање уређајима који користе воду.
За маму је важно да на радном месту у току трудноће освести да просторије које обилују електричном и електронском опремом, кабловима, подовима, могу имати већи садржај успоривача горења у прашини те би било корисно да поразговарају о измештању из тог окружења уз могућност обављања радних задатака. Производи који су до ступања на снагу ограничења и забрана били израђивани уз додатак успоривача горења су често обележени са „flame retardants free“, што мами олакшава одабир за породичне потребе.
Важно је да мама освести да је и адекватан начин за одлагање отпада од предмета који садрже успориваче горења значајна мера превенције. Важније је да електрични или електронски отпад са успоривачима горења заврши у рециклажи и правилно буде сортиран уместо на комуналној депонији одакле доспевају у животну средину и започињу свој циклус кружења и поново стижу до човека. Битно је да маме добију увид у изложеност и да почну свесно да набављају проиводе означене да су без успоривача горења. Такође могу да се интересују код продавца да ли их производи садрже. Моћ потрошача је велика, само питање о присуству успоривача горења упућено продавцу навешће и њега да размишља коју врсту производа набавља и продаје.
Један од кратких снимака о разлици начина на који гори пластика у којој има и оне у којој нема успоривача горења можете погледати овде или испод.
Литература
- Ćurčić, M., Antonijević, B., Durgo, K., Janković, S., Jaćević, V. Toksikološki značaj i potencijali rizik pri ekspoziciji polibromovanim difeniletrima. Arh. Farm 2010;60: 311-322
- https://prhe.ucsf.edu/sites/g/files/tkssra341/f/flame_retardant_fact_sheet_3-22-16.pdf
- Gibson, E.A., Stapleton, H.M., Calero, L. et al. Flame retardant exposure assessment: findings from a behavioral intervention study. J Expo Sci Environ Epidemiol 29, 33–48 (2019). https://doi.org/10.1038/s41370-018-0049-6
- Malliari, E., Kalantzi ,O.I. Children’s exposure to brominated flame retardants in indoor environments – A review. Environ Int. 2017 Nov;108:146-169.
- Jonez-Otazo, H.,Clarke, J., Diamond, M., Archbold, J.,Ferguson, G., Richardson, M. Is House Dust the Missing Exposure Pathway for PBDEs? An Analysis of the Urban Fate and Human Exposure to PBDEs. Environ. Sci. Technol. 2005, 39, 14, 5121–5130.
- Main, K.M., Kiviranta, H., Virtanen, H.E., et al. Flame retardants in placenta and breast milk and cryptorchidism in newborn boys. Environ Health Perspect. 2007;115(10):1519-1526.
- Ram Kim, Y., Harden, F., Toms, L.M., Norman, R. Health consequences of exposure to brominated flame retardants: A systematic review. Chemosphere. 2014 Jul;106:1-19.
- Hales, B., Robaire, B. Effects of brominated and organophosphate ester flame retardants on male reproduction. Andrology. 2020 Jul;8(4):915-923.
- Rosenberg, C., Hämeilä, M., Tornaeus, J., Säkkinen, K., Puttonen, K., Korpi , A., Kiilunen, M., Linnainmaa, M., Hesso, A. Exposure to flame retardants in electronics recycling sites. Ann Occup Hyg. 2011 Jul;55(6):658-65.
- Stubbings, W.A., Harrad, S. Extent and mechanisms of brominated flame retardant emissions from waste soft furnishings and fabrics: A critical review. Environ Int. 2014 Oct;71:164-75.
No responses yet